Dobrostan psychiczny

Jak często gniewasz się na swoje dziecko, bo coś zbroiło? Czy oczekujesz, że będzie smutne, że to zrobiło? Przeczytaj rozmowę dziesięciolatki o tym, jak wygląda to z perspektywy dziecka, a nie będziesz już umieć gniewać się na dziecko.
To, co jesz, ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, czy sylwetkę, ale również na nastrój i samopoczucie. W przewodzie pokarmowym swój początek bierze bowiem wiele zaburzeń i chorób psychicznych, w tym depresja. W jaki sposób dieta może wpłynąć na ryzyko depresji i łagodzić jej objawy? Czego nie może zabraknąć w diecie, byśmy mieli dobry nastrój?
Za rozwój depresji u dziecka odpowiadają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim wpływ środowiska, brak więzi z rodzicami itd. Jeśli więc chcemy zapobiec depresji u dziecka, powinniśmy poznać czynniki, które je wywołują.
Depresja dotyka coraz większej liczby dzieci. Szacuje się, że choruje na nią obecnie około 25 tysięcy osób poniżej 18 roku życia[1]. Dlatego, jeśli twoje dziecko zrobiło się nagle apatyczne, nie chce się uczyć lub unika kontaktu z rówieśnikami, skontaktuj się z psychologiem. To mogą być pierwsze objawy depresji.
Młodzi, smutni, zagubieni. Z trudnościami w nauce, rozkojarzeni i zmęczeni. Na podstawie kolejnych badań socjologicznych, obraz stanu psychicznego współczesnych dzieci i nastolatków wydaje się bardzo ponury. Nie wszystko możemy zmienić. Możemy jednak wesprzeć umysły dzieci i ich zdolności za pomocą odpowiedniej diety.
Stres związany z prześladowaniem przez rówieśników, ból brzucha związany z napiętą sytuacją na linii uczeń-nauczyciel nie znikają wraz z pierwszym dniem wakacji. Potrzeba czasu, aby dziecko mogło się odstresować, a najlepszym na to okresem są dwa miesiące wakacji. Warto je wykorzystać, by zregenerować ciało i umysł, a następnie wkroczyć w pełni sił psychofizycznych w nowy rok szkolny.
Zdrowie psychiczne ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie i czerpanie radości z życia. Jak się okazuje, ma ono również znaczenie, jeżeli chodzi o przyszłe oceny naszych dzieci. Naukowcy opublikowali najnowsze badania, które to potwierdzają.
Eksperci analizowali już wpływ, jaki niesie ze sobą korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież, jednak w tym badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak korzystanie z poszczególnych platform społecznościowych wpływa na osoby dorosłe. Co ciekawe, nie wszystkie media wpływają tak samo na tę grupę ankietowanych.
O polskiej psychiatrii dziecięcej wspomina się w różnych środkach masowego przekazu stosunkowo często – powodem jest przede wszystkim jej kiepska kondycja w naszym kraju. Brakuje nie tylko odpowiednich specjalistów, ale i miejsc, w których najmłodsi pacjenci mogliby otrzymać niezbędną im pomoc. Jaka jest tak naprawdę polska psychiatria dziecięca i w jakich jej obszarach zauważalne są największe deficyty?
Zaburzenia psychiczne u dzieci z biegiem lat spotykane są coraz częściej – szacuje się, że w samej Polsce kryteria rozpoznania którejś z chorób psychiatrycznych spełniać może nawet 20% młodych pacjentów. Objawy zaburzeń psychicznych u najmłodszych bywają różnorodne, poza nimi interesować rodziców może jeszcze całkowicie inny aspekt – na czym opierać się może leczenie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży?
Płacz towarzyszy człowiekowi niemal od pierwszych chwil jego życia. Często to jeden z pierwszych komunikatów, jaki nowo narodzone dziecko wysyła w świat i to właśnie na ten płacz czeka matka, chcąc dowiedzieć się, że dziecko oddycha i jest silne. Zwykle potrzebie płaczu towarzyszy potrzeba poradzenia sobie z napięciem, stresem. Łzy, jeżeli pozwolimy sobie na nie, mogą być naszym sprzymierzeńcem dając poczucie oczyszczenia i mówiąc, że dzieje sie coś ważnego dla nas. Przeczytaj, do czego jest nam potrzebny płacz i dowiedz się, dlaczego płaczemy!
Emocje - są nimi zarówno radość, podniecenie, jak i strach, gniew czy złość. Z całą mocą można stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie. Przeczytaj, jakie emocje przeżywają ludzie, dowiedz się, czym te emocje właściwie są i sprawdź, dlaczego podkreśla się rolę emocji w związkach międzyludzkich.