Zdążyć przed depresją

Zaburzenia depresyjne u dzieci i nastolatków stają się coraz częstsze, do czego przyczyniają się bardzo różne problemy. Depresja u najmłodszych przebiega nieco inaczej niż u osób dorosłych, dlatego też warto znać jej objawy, aby w razie potrzeby udzielić młodemu pacjentowi jak najszybciej niezbędnej mu pomocy.
Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało.
Zaburzenia osobowości u młodzieży to problem, o którym współcześnie mówi się coraz więcej. U coraz większej liczby młodych osób zauważalne są odchylenia sugerujące nieprawidłowy rozwój osobowości. Jakie zachowania i postawy dziecka mogą sugerować, że jego osobowość nie rozwija się prawidłowo?
Eksperci przewidują, że do 2030 r. depresja będzie główną przyczyną globalnego obciążenia schorzeniami. Wiele osób cierpi w milczeniu i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć ten problem. Właśnie tak wygląda cicha depresja.
Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje popełnić samobójstwo. W ciągu ostatniej dekady jedna na sześć prób samobójczych kończyła się śmiercią. Często przyczyną destrukcyjnych działań podejmowanych przez najmłodszych jest depresja, która nie jest i nigdy nie była problemem tylko dorosłych.
Depresja to choroba, która w równym stopniu dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku młodych pacjentów ma ona jednak zupełnie inny przebieg i często daje objawy, które nie zawsze są kojarzone z depresją. Co może o niej świadczyć? Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica i skłonić go do poszukania fachowej pomocy?
Zajadanie emocji i zaburzenia odżywiania działają niszcząco na mikrobiotę jelitową, wpływającą na psychikę dzieci. Jak wyrwać się z błędnego koła nieprawidłowego żywienia? Co zrobić dla uzdrowienia relacji z jedzeniem i uzdrowienia przez jedzenie?
Mam wrażenie, że słowo "depresja" otacza nas dziś z każdej strony. I coraz częściej temat dotyczy młodych ludzi. O depresji słyszę niemal codziennie, gdy w drodze do pracy włączam w aucie radio. Coraz częściej czytam, że kolejny młody człowiek próbował odebrać sobie życie, a dla innych młodych pacjentów znów zabrakło miejsc w przepełnionych szpitalach psychiatrycznych. Coraz częściej też słyszę: "nie dam rady", "to mnie przerasta", "po co to wszystko" czy "jaki to ma sens" z ust przyjaciół i znajomych moich własnych dzieci.
Statystyki depresji wśród dzieci i młodzieży stale rosną. Uważa się, że już co trzecia nastoletnia osoba jest zagrożona depresją. Jak wesprzeć dziecko w depresji, jak pomóc ustrzec się przed depresją i co możemy zrobić dla siebie, żeby jednocześnie pomóc dziecku? Psychiatra dr Agata Misera odpowiada na pytania, które nurtują współczesnych rodziców.