Dobrostan psychiczny
Jak często gniewasz się na swoje dziecko, bo coś zbroiło? Czy oczekujesz, że będzie smutne, że to zrobiło? Przeczytaj rozmowę dziesięciolatki o tym, jak wygląda to z perspektywy dziecka, a nie będziesz już umieć gniewać się na dziecko.
To, co jesz, ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, czy sylwetkę, ale również na nastrój i samopoczucie. W przewodzie pokarmowym swój początek bierze bowiem wiele zaburzeń i chorób psychicznych, w tym depresja. W jaki sposób dieta może wpłynąć na ryzyko depresji i łagodzić jej objawy? Czego nie może zabraknąć w diecie, byśmy mieli dobry nastrój?
Za rozwój depresji u dziecka odpowiadają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim wpływ środowiska, brak więzi z rodzicami itd. Jeśli więc chcemy zapobiec depresji u dziecka, powinniśmy poznać czynniki, które je wywołują.
Depresja dotyka coraz większej liczby dzieci. Szacuje się, że choruje na nią obecnie około 25 tysięcy osób poniżej 18 roku życia[1]. Dlatego, jeśli twoje dziecko zrobiło się nagle apatyczne, nie chce się uczyć lub unika kontaktu z rówieśnikami, skontaktuj się z psychologiem. To mogą być pierwsze objawy depresji.
Młodzi, smutni, zagubieni. Z trudnościami w nauce, rozkojarzeni i zmęczeni. Na podstawie kolejnych badań socjologicznych, obraz stanu psychicznego współczesnych dzieci i nastolatków wydaje się bardzo ponury. Nie wszystko możemy zmienić. Możemy jednak wesprzeć umysły dzieci i ich zdolności za pomocą odpowiedniej diety.
Stres związany z prześladowaniem przez rówieśników, ból brzucha związany z napiętą sytuacją na linii uczeń-nauczyciel nie znikają wraz z pierwszym dniem wakacji. Potrzeba czasu, aby dziecko mogło się odstresować, a najlepszym na to okresem są dwa miesiące wakacji. Warto je wykorzystać, by zregenerować ciało i umysł, a następnie wkroczyć w pełni sił psychofizycznych w nowy rok szkolny.
Zdrowie psychiczne ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie i czerpanie radości z życia. Jak się okazuje, ma ono również znaczenie, jeżeli chodzi o przyszłe oceny naszych dzieci. Naukowcy opublikowali najnowsze badania, które to potwierdzają.
Eksperci analizowali już wpływ, jaki niesie ze sobą korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież, jednak w tym badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak korzystanie z poszczególnych platform społecznościowych wpływa na osoby dorosłe. Co ciekawe, nie wszystkie media wpływają tak samo na tę grupę ankietowanych.
O polskiej psychiatrii dziecięcej wspomina się w różnych środkach masowego przekazu stosunkowo często – powodem jest przede wszystkim jej kiepska kondycja w naszym kraju. Brakuje nie tylko odpowiednich specjalistów, ale i miejsc, w których najmłodsi pacjenci mogliby otrzymać niezbędną im pomoc. Jaka jest tak naprawdę polska psychiatria dziecięca i w jakich jej obszarach zauważalne są największe deficyty?
Zaburzenia psychiczne u dzieci z biegiem lat spotykane są coraz częściej – szacuje się, że w samej Polsce kryteria rozpoznania którejś z chorób psychiatrycznych spełniać może nawet 20% młodych pacjentów. Objawy zaburzeń psychicznych u najmłodszych bywają różnorodne, poza nimi interesować rodziców może jeszcze całkowicie inny aspekt – na czym opierać się może leczenie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży?
Płacz towarzyszy człowiekowi niemal od pierwszych chwil jego życia. Często to jeden z pierwszych komunikatów, jaki nowo narodzone dziecko wysyła w świat i to właśnie na ten płacz czeka matka, chcąc dowiedzieć się, że dziecko oddycha i jest silne. Zwykle potrzebie płaczu towarzyszy potrzeba poradzenia sobie z napięciem, stresem. Łzy, jeżeli pozwolimy sobie na nie, mogą być naszym sprzymierzeńcem dając poczucie oczyszczenia i mówiąc, że dzieje sie coś ważnego dla nas. Przeczytaj, do czego jest nam potrzebny płacz i dowiedz się, dlaczego płaczemy!
Emocje - są nimi zarówno radość, podniecenie, jak i strach, gniew czy złość. Z całą mocą można stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie. Przeczytaj, jakie emocje przeżywają ludzie, dowiedz się, czym te emocje właściwie są i sprawdź, dlaczego podkreśla się rolę emocji w związkach międzyludzkich.
Apatia to stan psychiczny, który charakteryzuje się zmniejszeniem zdolności do odczuwania emocji i bodźców fizycznych. Osoba doświadczająca apatii niechętnie podejmuje wszelkiego rodzaju aktywności, wycofuje się z już nawiązanych relacji społecznych i unika budowania nowych. Przeczytaj, jakie są przyczyny apatii i jej objawy, dowiedz się również, jak leczy się apatię.
Gniew to emocja uważana za negatywną, ale tak naprawdę odczuwanie gniewu związane jest jednak z… chronieniem samego siebie. Łatwo można pomylić gniew ze złością czy wściekłością – co to tak naprawdę za emocja? Przekonaj się o tym, a także sprawdź, czym są psychologiczne i somatyczne przejawy gniewu oraz zapoznaj się ze sposobami na radzenie sobie z gniewem.
Smutek jest jednym z podstawowych stanów emocjonalnych. Wraz z radością, strachem i złością stanowią trzon świata ludzkich emocji. Często doświadczanie smutku wiąże się z charakterystycznymi odczuciami z ciała, zachowaniami czy myślami. Wiążemy go z poczuciem przygnębienia, brakiem chęci do podejmowania aktywności, wycofaniem się z życia społecznego. Bywa też, że intensywność, z jaką odczuwamy smutek przeradza się w fizyczne dolegliwości o charakterze psychosomatycznym.
Dlaczego tłumimy emocje - potrafimy się gotować w środku, ale nie dajemy tego po sobie poznać? Umiejętność trzymania swoich zachowań na wodzy to objaw dojrzałości, ale wywołuje też skutki uboczne.
Ciało jest jak mapa – jeśli umiesz na nie odpowiednio spojrzeć, wiele się dowiesz o osobowości i psychice człowieka. Emocje, pragnienia, kompleksy odciskają bowiem piętno w naszym sposobie poruszania się i wyglądzie. Poprzez ciało można też leczyć emocjonalne cierpienie.