Naukowcy sprawdzili, jak jelita mogą pomóc w walce z depresją
Pandemia COVID-19 nasiliła problemy psychiczne ludzi na całym świecie. Amerykańscy naukowcy znaleźli dowody na związek między depresją a mikrobiomem jelitowym. Czy to przełom w leczeniu depresji?
Spis treści
Mikrobiom jelitowy a mózg
Zespół badaczy wykonał przegląd dostępnych informacji dt. mikrobiomu jelitowego w celu rozwinięcia uzupełniającego podejścia do leczenia depresji i zaburzeń depresyjnych, które nasiliły się podczas pandemii.
Liczne badania sugerują, że mikrobiota, czyli zbiorowiska grzybów i bakterii żyjących w jelitach, wpływa na emocje i mózg. Dzieje się tak dlatego, że mikrobiom jelitowy i mózg komunikują się ze sobą przez zapalne, neuronalne i hormonalne szlaki sygnałowe. W wyniku tej interakcji każdy z nich może wysyłać wiadomości, które wpłynął na drugi.
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że mikrobiota jest aktywnie zaangażowana w procesy związane z fizjologią, rozwojem mózgu, psychologią i zachowaniem. W szczególności wykazały, że mikrobiom odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju, bólu i lęku, a ponadto oś mózogowo-jelitowa modeluje m.in. reakcje na stres, biochemię mózgu, funkcję immunologiczną.
Modyfikacja mikrobiomu jelitowego
Mikrobiom można modyfikować poprzez wiele czynników, np. dietę, zmianę stylu życia, zażywanie probiotyków. Eksperci podkreślają, że niektóre przeanalizowane przez nich badania rzucają światło na korelację między infekcją COVID-19 a zaburzeniami mikrobioty. Jednak zawierają pewne ograniczenia i wymagają dalszych analiz.
Mimo to udało im się znaleźć dowody potwierdzające te powiązania. Naukowcy twierdzą, że zmiany w kilku obszarach mogą wpływać na problem depresji, ponieważ wspieranie i przywracanie równowagi mikrobiomu jelitowego może być obiecującym krokiem w kierunku łagodzenia depresji poprzez oś jelitowo-mózgową.
Do jakich wniosków doszli naukowcy?
- Dieta bogata w owoce i warzywa, które prawdopodobnie ze względu na właściwości przeciwzapalne, prebiotyczne i neuroprotekcyjne może zmniejszać tempo depresji.
- Probiotyki pełnią kluczową funkcję przywracania równowagi mikrobioty, a także mogą przyczynić się do leczenia depresji. Jak potwierdzają badania u pacjentów zakażonych COVID-19, ich spożywanie może także zmniejszyć prawdopodobieństwo kolonizacji jelit przez patogeny.
- Styl życia i nawyki z nim związane, w tym ćwiczenia oraz sen, wpływają na redukcję stresu. Badania na myszach wykazały związek pomiędzy pozbawieniem lub zakłóceniami snu a dysbiozą drobnoustrojów.
Naukowcy podkreślają, że wpływ ludzkiego mikrobiomu jelitowego na zdrowie emocjonalne jest nową dziedziną i należy przeprowadzić więcej analiz, które dogłębniej zbadają obecne, obiecujące dowody.
Porady eksperta