Żyć lepiej
Chociaż hasło "jesteś tym, co jesz" wydaje się nieco abstrakcyjnym sloganem, jest w nim wiele prawdy. To, czym żywimy nasze ciała, przekłada się na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odpowiednia dieta może realnie wpływać na poprawę nastroju - z akcentem na "odpowiednia". Jeśli myślisz, że metodą na dobry humor jest zjedzenie ciasta, pizzy albo czekolady - no cóż, trzeba przyznać, że robisz to źle. Podpowiadamy, jak w prawidłowy sposób skomponować dietę na poprawę nastroju
"Jesteś tym, co jesz" to hasło, które w ostatnich latach mocno zyskało na popularności. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co jemy i jaką rolę - poza utrzymaniem nas przy życiu - pełni jedzenie. Czy nieodpowiednia dieta może obniżyć nasze samopoczucie? Dlaczego jelita nazywane są drugim mózgiem i co mają z tym wspólnego bakterie? Sprawdź się w naszym quizie!
Zdrowe żywienie, zdrowy styl życia - dla wielu młodych osób to abstrakcyjne hasła. A jednak niosą w sobie treść, która - jeśli zamienimy słowa na czyny - może realnie wpłynąć na zmianę nastrojów i zachowań. Czy - i jeśli tak, to jak - można wesprzeć dietą dziecko z obniżeniem nastroju? Dietetyczka podpowiada rodzicom, co można zrobić i czego unikać.
Na te dwa miesiące czeka każdy uczeń. Wakacje to idealny moment na to, by wreszcie odpocząć i naładować akumulatory. Ten czas my, rodzice, możemy też wykorzystać, by mądrze przygotować dziecko na codzienny przedszkolno-szkolny stres. Pomogą w tym letnie superfruits - warzywa i owoce, które dbają o mikrobiotę jelitową - a także odpowiednio dobrane suplementy.
Organizm dziecka posiada dużą zdolność do samoregulacji. Dlatego nawet jeśli w ciągu roku szkolnego dziecko zostało poddane dużemu stresowi, związanemu np. z nadmierną nauką, jest w stanie zregenerować się w trakcie wakacji i odbudować swoje zasoby energetyczne, korzystając z dobrodziejstw natury, odżywczej diety oraz pozytywnego wpływu aktywności fizycznej.
Pandemia COVID-19 nasiliła problemy psychiczne ludzi na całym świecie. Amerykańscy naukowcy znaleźli dowody na związek między depresją a mikrobiomem jelitowym. Czy to przełom w leczeniu depresji?
Mikrobiom jest rodzajem "organu", o którym na wiele lat zapomniała współczesna medycyna. Jednak od kilkunastu lat, dzięki rozwojowi nauk biomedycznych, prowadzi się mnóstwo badań, których wyniki udowadniają, że mikrobiom jest czymś więcej niż tylko zgrupowaniem drobnoustrojów zasiedlającym nasz organizm. Czym jest mikrobiom? Dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia? Jak o niego dbać?