"Po co to wszystko". To wtedy dowiadujemy się, że nic nie wiemy o własnym dziecku

2023-10-03 13:29

Mam wrażenie, że słowo "depresja" otacza nas dziś z każdej strony. I coraz częściej temat dotyczy młodych ludzi. O depresji słyszę niemal codziennie, gdy w drodze do pracy włączam w aucie radio. Coraz częściej czytam, że kolejny młody człowiek próbował odebrać sobie życie, a dla innych młodych pacjentów znów zabrakło miejsc w przepełnionych szpitalach psychiatrycznych. Coraz częściej też słyszę: "nie dam rady", "to mnie przerasta", "po co to wszystko" czy "jaki to ma sens" z ust przyjaciół i znajomych moich własnych dzieci.

Głowa do góry_nastolatka z teleonem
Autor: Getty Images

Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że tylko w 2021 roku w Polsce aż 630 tys. młodych ludzi wymagało specjalistycznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Teraz te liczby są już inne, większe, bo pandemia to zjawisko nasiliła. Oficjalne dane wskazują, że na depresję choruje już 4 proc. polskich nastolatków. Można dyskutować, czy to dużo, czy mało, ale do mnie bardziej przemawia fakt, że każdą wymienianą w statystykach cyfrą stoi młody człowiek, a często też jego zrozpaczeni rodzice.

Ale jest też inna strona medalu. Słysząc o dziecięcej czy nastoletniej depresji tak dużo jednocześnie my - rodzice - często nie wiemy o niej właściwie nic, dopóki sami nie musimy zmierzyć się z tym problemem. I wtedy okazuje się, że o swoim dziecku też NIC nie wiemy.

Problemy psychiczne, w tym depresja, są ogromnym wyzwaniem. Tą akcją chcemy uświadomić każdemu, że zachorować na depresję może każde dziecko - również nasze.

Chcemy, by każdy nastolatek, rodzic, opiekun wiedział, że depresja to niekoniecznie przygnębienie, a pod szerokim uśmiechem może kryć się rozpacz, która - niestety coraz częściej - prowadzi do dramatu. Ale by wszyscy oni wiedzieli też, że chociaż depresja jest chorobą bardzo podstępną, to jednak można ją leczyć, mimo że w naszym kraju wcale nie jest to proste. Najważniejsze, by w porę rozpoznać, że dziecko choruje i poszukać pomocy. Rodzicu, młody człowieku - nie jesteście z tym wszystkim sami. Dlatego - głowa do góry!

Więcej informacji znajdziecie na stronie glowadogory.poradnikzdrowie.pl.

Zachęcamy do wysłuchania odcinka podcastu DROGOWSKAZY Radia ESKA ROCK, poświęconego leczeniu depresji w Polsce, który powstał w ramach wsparcia akcji "Głowa do góry".

Listen to "O możliwościach leczenia depresji w Polsce. DROGOWSKAZY" on Spreaker.

Informacja o odcinku:

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny w kraju oraz na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje już niemal półtora miliona osób. Jak wygląda ich sytuacja związana z możliwością leczenia, z dostępem do fachowej terapii, do leków, do zajęć terapeutycznych? Jak radzą sobie w życiu codziennym (osobistym i zawodowym)? Czy osoby chorujące na depresję (oraz inne choroby/zaburzenia psychiczne), mogą liczyć na wystarczającą pomoc państwa i systemu ochrony zdrowia? Czy nadal są stygmatyzowane i narażone na społeczne wykluczenie? Gościem Michała Poklękowskiego jest Joanna Chatizow, prezes zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.