Zdążyć przed depresją

Zaburzenia depresyjne u dzieci i nastolatków stają się coraz częstsze, do czego przyczyniają się bardzo różne problemy. Depresja u najmłodszych przebiega nieco inaczej niż u osób dorosłych, dlatego też warto znać jej objawy, aby w razie potrzeby udzielić młodemu pacjentowi jak najszybciej niezbędnej mu pomocy.
Zmęczenie psychiczne, wypalenie, wyczerpanie - istnieje wiele określeń pasujących do opisu tego stanu. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas się spieszy, a jeśli nie - oznacza to, że jest bierny i leniwy. Taki sposób myślenia może narazić na pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza, jeśli ignorujesz sygnały, które próbuje wysłać twoje ciało. Jakie są objawy wyczerpania psychicznego i jak z niego wyjść?
Zaburzenia osobowości u młodzieży to problem, o którym współcześnie mówi się coraz więcej. U coraz większej liczby młodych osób zauważalne są odchylenia sugerujące nieprawidłowy rozwój osobowości. Jakie zachowania i postawy dziecka mogą sugerować, że jego osobowość nie rozwija się prawidłowo?
Eksperci przewidują, że do 2030 r. depresja będzie główną przyczyną globalnego obciążenia schorzeniami. Wiele osób cierpi w milczeniu i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć ten problem. Właśnie tak wygląda cicha depresja.
Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje popełnić samobójstwo. W ciągu ostatniej dekady jedna na sześć prób samobójczych kończyła się śmiercią. Często przyczyną destrukcyjnych działań podejmowanych przez najmłodszych jest depresja, która nie jest i nigdy nie była problemem tylko dorosłych.
Depresja to choroba, która w równym stopniu dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku młodych pacjentów ma ona jednak zupełnie inny przebieg i często daje objawy, które nie zawsze są kojarzone z depresją. Co może o niej świadczyć? Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica i skłonić go do poszukania fachowej pomocy?
Zajadanie emocji i zaburzenia odżywiania działają niszcząco na mikrobiotę jelitową, wpływającą na psychikę dzieci. Jak wyrwać się z błędnego koła nieprawidłowego żywienia? Co zrobić dla uzdrowienia relacji z jedzeniem i uzdrowienia przez jedzenie?
Mam wrażenie, że słowo "depresja" otacza nas dziś z każdej strony. I coraz częściej temat dotyczy młodych ludzi. O depresji słyszę niemal codziennie, gdy w drodze do pracy włączam w aucie radio. Coraz częściej czytam, że kolejny młody człowiek próbował odebrać sobie życie, a dla innych młodych pacjentów znów zabrakło miejsc w przepełnionych szpitalach psychiatrycznych. Coraz częściej też słyszę: "nie dam rady", "to mnie przerasta", "po co to wszystko" czy "jaki to ma sens" z ust przyjaciół i znajomych moich własnych dzieci.
Statystyki depresji wśród dzieci i młodzieży stale rosną. Uważa się, że już co trzecia nastoletnia osoba jest zagrożona depresją. Jak wesprzeć dziecko w depresji, jak pomóc ustrzec się przed depresją i co możemy zrobić dla siebie, żeby jednocześnie pomóc dziecku? Psychiatra dr Agata Misera odpowiada na pytania, które nurtują współczesnych rodziców.
Depresja nie rozwija się z dnia na dzień. Poprzedza ją nałożenie się szeregu czynników, które sprzyjają obniżonemu nastrojowi. Dlatego, jeśli chcemy przeciwdziałać depresji dziecięcej, musimy wiedzieć, jak rozmawiać z maluchem i na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do rozwoju tej strasznej choroby.
Żałoba to stan, którego przeżywania wolelibyśmy uniknąć. Śmierć zawsze jest tragedią. Nie jesteśmy w stanie przygotować się na nią. Nie wiemy, jak ukoić ból ani jak pomóc współcierpiącym z nami. Jak pogodzić się ze stratą? Żałoba potrzebuje czasu, ma fazy, które trzeba przejść, by wrócić do normalnego życia.
Chory na depresję nie ugotuje obiadu, nie zajmie się dzieckiem, niekiedy nie ma siły wstać z łóżka. Trudno to pojąć zdrowemu. Jak pomóc bliskiej osobie zwalczyć depresję? Jak żyć pod jednym dachem z osobą chorą na depresję?
Dystymia (rodzaj depresji przewlekłej o podłożu nerwicowym) stanowi jedną z chorób psychicznych, w której przebiegu pacjenci doświadczają obniżenia nastroju. Dystymia jest problemem przewlekłym, który nierzadko utrudnia pacjentom życie nawet przez wiele lat. Zdarza się, że istnienie dystymii jest bagatelizowane i niezauważane zarówno przez samego chorego, jak i jego otoczenie. Problemem warto się jednak zainteresować, ponieważ istnieją metody pozwalające skutecznie leczyć dystymię, dzięki którym codzienne funkcjonowanie chorych może ulec znaczącej poprawie.
Każdy z nas czasami czymś się martwi, te jednak osoby, które cierpią na zespół lęku uogólnionego, martwią się tak naprawdę… przez cały czas. Nietrudno się domyślić, że ciągłe doświadczanie lęku w znaczący sposób utrudnia zwyczajne funkcjonowanie. Jak rozpoznać zespół lęku uogólnionego i jak go leczyć?
Według danych policji liczba prób samobójczych wzrosła o niespełna 500 przypadków w ciągu roku. Rodzice są przerażeni. Zamiast się bać, trzeba po prostu zacząć działać. Niezbędne jest wtedy udanie się do specjalistów od ochrony zdrowia psychicznego, ale i poświęcenie trochę uwagi na przeanalizowanie problemów dziecka.
Depresja maskowana to specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych, które dają mało charakterystyczne objawy, różniące się od klasycznych symptomów tej choroby. Mogą to być różnego rodzaju bóle, lęki, fobie, natręctwa, problemy z układem krążenia, zaburzenia odżywiania, skłonność do używek. Z powodu nieswoistych objawów depresja maskowana często jest mylona ze schorzeniami somatycznymi i błędnie leczona.
Zaburzenia adaptacyjne wystąpić mogą u człowieka, który przeszedł jakieś ciężkie życiowe wydarzenia. Powodem zaburzeń adaptacyjnych może być też rozwód, ale i stres spowodowany pandemią i izolacją. Jakie objawy sugerują zaburzenia adaptacyjne i jak się je leczy?
Depresja młodzieńcza to zjawisko coraz częściej spotykane. Około jedna trzecia nastolatków w Polsce ma objawy depresji, z tego jeden na stu myśli o odebraniu sobie życia. Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy, że agresja, chwiejność nastrojów, lenistwo dziecka to nie skutek młodzieńczego buntu, ale poważna choroba, która niszczy organizm i może doprowadzić do dramatu.
Molestowanie seksualne dzieci przynosi ogromne cierpienia samemu dziecku, ale nierzadko tkwi też ono u podłoża jego psychicznych problemów już jako osoby dorosłej. Molestowania seksualnego dzieci dopuszczają się zarówno osoby obce, jak i zupełnie bliskie. Jak rozpoznać molestowanie seksualne dzieci i jakie ma ono skutki? Jak zapobiegać molestowaniu seksualnemu dzieci?
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe to problem, w którego przebiegu występują objawy z niejako dwóch przeciwstawnych sobie faz – są nimi objawy maniakalne oraz objawy depresyjne. Co robić, gdy problem ten pojawia się u nastolatków i młodych ludzi?
Zaburzenia zachowania u dzieci są poważnym problemem. Które zachowania uznaje się za patologiczne, a które mieszczą się w zakresie normy? Jak można pomóc dziecku i na czym polega terapia zaburzeń zachowania u dzieci?