Popularne powiedzenie mówi, że szczęściu trzeba pomagać. Jest w tym sporo prawdy – i nie chodzi tu wcale o zabieganie o finansowy dobrobyt ani o kupienie losu na loterii. Możemy wiele zrobić, by poczucie szczęścia towarzyszyło nam na co dzień. To kwestia nastawienia.
Buduj pozytywne relacje
Zbadano, że na odczucie szczęścia zasadniczy wpływ mają pełne życzliwości, pozytywne relacje z ludźmi. Dają nam wsparcie w trudnych chwilach, poczucie bezpieczeństwa, bezinteresowną radość, jaką odczuwamy, gdy możemy kogoś obdarować.
więcej...
foto: getty images
Żyj w zgodzie ze sobą
To prosta wskazówka dla wszystkich, którzy wypalają się w pracy czy męczą się na kierunku studiów, który wybrali, by zadośćuczynić oczekiwaniom rodziców.
więcej...
foto: getty images
Odnajdź poczucie sprawstwa
Dzięki przekonaniu, że umiemy wywierać wpływ, możemy nauczyć się traktować trudności jak wyzwania, a nie zagrożenia, zmniejszyć poziom lęku i stresu.
więcej...
foto: getty images
Konsumuj mniej
Jeśli chcemy za dużo – dóbr, prestiżu, wrażeń, wpadamy w pułapkę. Ciężko pracujemy, by to wszystko zdobyć, wspiąć się na kolejny szczebel kariery, spłacić kredyt, i w końcu nie starcza czasu nawet na to, by skonsumować zdobyte dobra.
więcej...
foto: getty images
Źyj teraźniejszością
Nie tracąc z oczu ważnych celów, żyj chwilą obecną, nie rozpamiętuj przeszłości i nie zamartwiaj się przyszłością. Skupiając się na chwili bieżącej, żyjesz znacznie intensywniej i pełniej.
więcej...
foto: getty images
Bądź wdzięczny za to, co masz
Na poczucie szczęścia wpływa także odczuwanie wdzięczności. Warto co jakiś czas przeprowadzić ćwiczenie, zadając sobie pytanie o powody do wdzięczności.
więcej...
foto: getty images
Słuchaj swego ciala
Fizyczne zdrowie i poczucie szczęścia są ze sobą sprzężone - człowiek, któremu nic nie dolega, jest szczęśliwszy. To działa także w drugą stronę: zły stan duszy szkodzi ciału.