Dzieci tyją, gdy ich rodzice się rozstają?

2019-06-25 10:28

Dzieci, których rodzice rozwiedli się lub są w separacji, są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Badanie na temat tej zależności przeprowadzili naukowcy z London School of Economics and Political Science (Wielka Brytania), a jego wyniki opublikowało czasopismo „Demography”.

Dzieci tyją, gdy ich rodzice się rozstają?
Autor: Getty Images

Brytyjscy badacze dokonali analizy danych ponad 7,5 tysięcy dzieci urodzonych w latach 2000-2002, w tym ich wskaźnika masy ciała (BMI) pozwalającego określić czy u dziecka doszło do nadwagi czy już do rozwoju choroby otyłości, a także sytuację społeczno-ekonomiczną rodzin, w których się wychowywały. Okazało się, że dzieci rodziców, którzy się rozstali lub rozwiedli, w ciągu 2 lat od tego faktu przebierały na wadze szybciej niż te dzieci, których rodzice byli razem. Co ciekawe przyrost masy ciała był największy u dzieci, które przeżyły rozwód rodziców zanim skończyły 6 lat.

Autorzy badania sugerują, że dzieci mogą przybierać na wadze po rozwodzie rodziców z kilku powodów. Na przykład dlatego, że rodzice po rozstaniu pracują więcej, więc mają mniej czasu na przygotowywanie zbilansowanych posiłków i na wyrobienie w dzieciach prawidłowych nawyków żywieniowych. Ważniejszym powodem takiej tendencji jest jednak fakt, że dzieci przeżywając emocjonalnie rozstanie rodziców i rozpad rodziny, aby złagodzić żal i smutek chętniej sięgają po produkty, który dają im złudne poczucie szczęścia.

Opracowano na podstawie: PAP, www.esculap.com

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.